sobota, 9 kwietnia 2022

2 przepisy na Wielkanoc

 Hej Moi Kochani Czytelnicy!

Z tej strony Iwetta, kolejna sobota i znów możemy razem gotować. Tym razem przedstawię Wam nie jeden a aż dwa przepisy na święta wielkanocne. A te już za tydzień, niesamowite, że jutro Niedziela Palmowa. Uwielbiam Wielkanoc, uwielbiam tradycję tych świąt i świąteczne menu. Mam wielką słabość do żurku z białą kiełbaską i jajkiem, kocham też wszelkie babki. I właśnie dziś przedstawię Wam przepis na domowy żurek na naturalnym zakwasie oraz na babkę piaskową - waniliową. Obie receptury są łatwe w zrozumieniu a ich wykonanie banalnie proste. Jestem pewna, że zaskoczycie nimi gości siedzących  przy waszym  świątecznym stole. 


Babka waniliowa

Składniki : 1 szklanka ( pojemność 250 ml) mąki pszennej, 1 szklanka mąki ziemniaczanej, 1 szklanka oleju, 3/4 szklanki cukru, 5 średnich lub 4 duże jajka, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, aromat waniliowy

Wykonanie: Jajka wcześniej wyjmij z lodówki, składniki na ciasto powinny mieć temperaturę pokojową. W misce umieść sypkie składniki: mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną i proszek do pieczenia. Dokładnie je wymieszaj, możesz to zrobić zwykłą łyżką albo trzepaczką ręczną. W drugiej misce umieść jajka i cukier. Możesz zastąpić zwykły cukier trzcinowym lub brązowym. Jajka z cukrem ubijaj na najwyższych obrotach minimum 3 minuty. Słodka masa jajeczna powinna zmienić się w jasny puch a cukier rozpuścić się. Do masy jajecznej wlewaj stróżką olej ( roślinny, ryżowy lub z pestek winogron). Ja użyłam oleju rzepakowego. Całość dokładnie zmiksuj na małych obrotach. Następnie do masy dodaj sypkie składniki. Zmiksuj na niskich obrotach do połączenia składników. Nie zapomnij też dodać aromatu waniliowego do ciasta. Wysmaruj blaszkę na babkę z kominem. Najlepiej zrób to masłem i wysyp bułką tartą. Wylej ciasto do formy, wstaw ją do piekarnika i piecz w temperaturze 170 stopni Celsjusza ok. 40 minut. Ja piekę z termoobiegiem, nie wiem ile czasu potrwa pieczenie bez termoobiegu z grzaniem góra/ dół. Upieczoną  babkę wyjmij z foremki i pozostaw do ostudzenia. Babkę można też podzielić na dwie części do jednej dosypać kakao i gdy będziemy wlewać do foremki najpierw wlać jasne ciasto a na wierzch ciemne. Do babki piaskowej zamiast olejku waniliowego możemy dodać skórkę i sok z cytryny albo pomarańczy albo inny wybrany przez siebie aromat do ciast.

Polewa czekoladowa: W rondelku rozpuść niecałe pół kostki masła, dodaj dwie łyżki śmietany, 3 łyżeczki cukru oraz 3 łyżeczki kakao. Całość zagotuj, zdejmij z palnika i odstaw do wystygnięcia. Chłodną polewą polej babkę. Możesz ją udekorować w dowolny sposób, ja użyłam kolorowych drażetek ale można też posypać posypką, wiórkami kokosowymi albo polać lukrem i wyłożyć np. jadalnymi bratkami. Domowy lukier można zrobić z połączenia 1 szklanki cukru pudru z 2 łyżkami gorącej wody. Do lukru możesz dodać sok z cytryny wtedy będzie bardziej orzeźwiający. 


***


Żurek na naturalnym zakwasie

Składniki: 2 litry wody, 5 białych kiełbasek, 5 liści laurowych, 5 ziarenek ziela angielskiego i pieprzu czarnego, butelka ( 1/2 litra)  zakwasu na żurek, łyżka chrzanu, 2 cebule, 5 plasterków boczku, 2 łyżki masła, czosnek staropolski, 200 ml śmietanki 30 % , suszony majeranek. 

Do podania: jajka na twardo, biała kiełbaska podsmażona na patelni, świeży majeranek do dekoracji.

Wykonanie: Kiełbaskę, ziele, pieprz i liście laurowe zalej 2 litrami wody. Gotuj pod przykryciem przez ok. 15 - 20 minut. Ja do zrobienia żurku używam kiełbasy parzonej tak więc czas gotowania jest krótszy. Jeśli użyjesz kiełbasy surowej wtedy trzeba gotować ok. 30 minut. Po tym czasie kiełbasy wyjmuj i potnij na plasterki. Cebule pokrój w piórka i zeszklij na maśle. Dołóż pocięty w paski boczek i wytop z niego tłuszcz. Boczek włóż do wywaru, a na tłuszczu podsmaż część plasterków kiełbasy. Zakwas wlej do wywaru i zagotuj. Gotuj ok. 5 minut. Śmietankę wymieszaj z kilkoma łyżkami zupy. Dodaj łyżkę chrzanu ( można więcej jak ktoś lubi bardziej wyrazisty smak). Wlej do zupy i znów zagotuj. Przypraw do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem, dodaj też czosnek staropolski Prymat. Pamiętaj by nie sypać go za dużo by zupa nie była za słona Na talerze połóż pokrojone jajka oraz podsmażone plasterki kiełbaski. Całość zalej żurkiem, udekoruj świeżym majerankiem. Żurek można podawać też w specjalnych  do niego chlebkach. Można też ugotować go na samej białej kiełbasie, bez boczku wtedy będzie bardziej dietetyczny, a śmietankę 30 procent zastąpić np. 18 %. Ja jednak wybieram 30 % gdyż nie warzy się, idealnie łączy się z wywarem. 


Udanych przygotowań do Wielkanocy

życzy

Iwetta

***

13 komentarzy:

  1. Wow, taka babka waniliowa musi być przepyszna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Babka waniliowa na pewno zagości u nas też w tym roku. Jest się czym zachwycić.

    OdpowiedzUsuń
  3. Już nie mogę doczekać się tradycyjnego świątecznego żurku, przepis od pokoleń w naszej rodzinie. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Babka i żurek - punkty obowiązkowe!

    OdpowiedzUsuń
  5. Uwielbiam babkę wielkanocną, no bo w końcu to ona najbardziej kojarzy mi się ze świętami Wielkanocnymi właśnie. Co do żurku, to koniecznie muszę spróbować tego przepisu, bo ostatnio uwielbiam robić zupy!
    Pozdrawiam cieplutko!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Żurek wyjdzie napewno:) a zupki są zdrowe i warto je robić na co dzień:))) Serdeczności:*

      Usuń
  6. Jakie pyszności :) oba przepisy idealne na Wielkanoc :)

    OdpowiedzUsuń